Amigos de Cabo Verde

Med kärlek och engagemang för Kap Verde

Hjälp oss hjälpa drabbade på Fogo!

Posted on | December 1, 2014 | No Comments

fogo_destruktoSedan första vulkanutbrottet på ön Fogo natten till den 23/11 har många familjer tvingats lämna sina hem. Man kunde bara ta med sig ett fåtal ägodelar i flykten undan lavafloden. Just nu är det stort behov av mat, filtar, blöjer etc

Vi på Amigos de Cabo Verde vill nu uppmana alla som kan att ge ett bidrag till förmån för de drabbade på Fogo. Därför har vi beslutat att från föreningen hjälpa i två steg:

Dels kommer vi omgående skicka en donation på 10.000 kronor till lokala Röda Korset på Fogo, där vi tror våra medel gör störst nytta.

Dessutom kommer vi, med start nu i december månad, att ber er hjälpa oss samla in så mycket pengar vi kan för att skicka gemensamt. Genom att göra en större banköverföring av allas våra samlade bidrag undviker vi kostsamma bankavgifter och detta gör att mer pengar kommer fram dit där hjälpen behövs.

—-> Gör så här:
Sätt in valfritt belopp på Amigos De Cabo Verdes PG: 921238-2 och märk inbetalningen med “Fogo”. Styrelsen kommer sedan att göra en insättning till Röda Korsets lokala organisation på plats på Fogo.

Sprid gärna detta upprop vidare till familj, vänner och kollegor!


Extranummer av KV-nytt med anledning av vulkanutbrottet på Fogo.
Röda korsets apell rörande hjälp till Fogo (på engelska)
Why have we heard so little about the devastating Cabo Verde volcano?

Comments

Leave a Reply





  • Konsulat

  • Film & Musik

  • Snabbfakta om Kap Verde

  • Dags för KARNEVAL!!!

    Den största karnevalen, inspirerad av karnevalen i Brasilien, infaller under februari - samma dag som vi i firar fettisdag (Mardi Gras). Karnevaler firas mer eller mindre runt om på öarna men mest omtalad är karnevalen i staden Mindelo på ön São Vicente. Klicka här för att läsa på engelska om diverse Kapverdiska festivaler!
  • Facebook

  • CV news / noticia

  • Últimas Notícias

  • RSS Noticias Lusofonas