Amigos de Cabo Verde

Med kärlek och engagemang för Kap Verde

Författarsamtal med Maria Augusta de Melo Nascimento 27 maj

Posted on | May 11, 2021 | No Comments

Att övervinna utanförskap

Amigos de Cabo Verde bjuder in till ett samtal med Maria Augusta de Melo Nascimento, författarinna till boken Träffad av gruset som följde med stenarna. Det sker i form av en digital sammankomst (via Zoom) torsdagen den 27:e maj 2021 kl. 18:00-19:00.

Träffad av gruset som följde med stenarna är Maria Augustas debutroman, men den andra av hennes böcker som översatts till svenska av Irene Anderberg 2019.

Tempo de Gongon, originalets titel, utkom 2010 på portugisiska. Boken handlar om Maria Augustas uppväxt, då hon bodde med sina farföräldrar i en liten hamnstad på en av Kap Verdes öar. Med tiden går det upp för Gugú, som hon kallas, att  hennes mamma arbetar som hembiträde i det stora huset – så nära, men ändå så otillgänglig. Som barn får Gugú höra att hon är en oäkting, oönskad av alla. Men som tur är har hon en vän: fantasin.

Författaren presenterar boken i ett samtal med Alicia Borges Månsson med temat Att övervinna utanförskap. 

Klicka på denna länk för att ansluta till mötet den 27 maj kl. 18:00-19:00.

Koppla gärna upp dig i god tid innan dess – ca 10-15 minuter före – kontrollera att alla inställningar fungerar och att din mikrofon är avstängd, så att vi kan släppa in dig och starta på utsatt tid kl. 18:00.

Väl mött önskar Styrelsen!

Här kan du lada ner PDF av den urpsrungliga inbjudan.

Comments

Leave a Reply





  • Konsulat

  • Film & Musik

  • Snabbfakta om Kap Verde

  • Dags för KARNEVAL!!!

    Den största karnevalen, inspirerad av karnevalen i Brasilien, infaller under februari - samma dag som vi i firar fettisdag (Mardi Gras). Karnevaler firas mer eller mindre runt om på öarna men mest omtalad är karnevalen i staden Mindelo på ön São Vicente. Klicka här för att läsa på engelska om diverse Kapverdiska festivaler!
  • Facebook

  • CV news / noticia

  • Últimas Notícias

  • RSS Noticias Lusofonas